گزارش مکتوب ... قلعه الموت در راه ثبت جهانی

قزوین / واحد مرکزی خبر / فرهنگی
گزارش مکتوب ... قلعه الموت در راه ثبت جهانی

قلعه حسن صباح در 80 کیلومتری شهر قزوین واقع شده و به علت آنکه پایگاه اصلی حسن صباح مروج مذهب اسماعیلیه در دوره سلجوقی بوده شهرت جهانی کسب کرده است.
قلعه حسن صباح به داشتن راههای صعب العبور مشهور است و این روزها خبر از هموار شدن راه ثبت جهانی این اثر ارزشمند تاریخی به گوش می رسد.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری قزوین می گوید: نماینده سازمان فرهنگی و اجتماعی ملل متحد ( یونسکو) در بازدید هایی که از قلعه الموت داشت برای ثبت جهانی آن اعلام آمادگی کرده است.
آقای محمدی می افزاید : البته آقای نماینده برای ثبت جهانی این اثر تاریخی شرایطی را تعیین کرده است از جمله اینکه بافت باستانی و طبیعی مناطق حاشیه ای قلعه نباید دستخوش تغییر شود .
قلعه الموت به وسعت سه و نیم هکتار در شمال شرقی روستای گردشگری گازرخان و بر بلندای کوهی از سنگ یکپارچه واقع شده که قلعه ای پرشکوه را به نمایش گذاشته است.
محل استقرار این قلعه به گونه ای استادانه انتخاب شده که با برخورداری از پرتگاههای مخوف در جبهه غربی، شرقی و جنوبی، راه نفوذ به آن را غیرممکن کرده است.
تنها دروازه و یگانه راه ورود به قلعه در انتهای ضلع شمال شرقی، چند صد متر پایین تر از پای برج شرقی واقع شده است.
قلعه الموت که به شماره 7252 در فهرست آثار ملی ثبت شده دو قرن مرکز فعالیت های علمی ، اجتماعی و مذهبی فرقه اسماعیلیه بوده است.
تاکنون سیزده مرحله کاوش در این قلعه صورت گرفته است که از جمله آن می توان به کشف ستون ها و سردر ورودی مسجد یا دارالعماره و همچنین شناسایی سیستم آبرسانی شگفت انگیز اشاره کرد.
مدیرپایگاه پژوهشی و سرپرست کاوشهای باستان شناسی قلعه الموت در خصوص مراحل ثبت این اثر تاریخی می گوید: درحال حاضر در مرحله تهیه نقشه های لازم و مستند سازی اطلاعات از وضعیت فعلی قلعه و اطلاعات به دست آمده در سالهای اخیر به ویژه سیزده مرحله کاوش قرار داریم.
خانم چوبک می افزاید : قرار است تمامی این مستندات تا پایان امسال به یونسکو ارسال شود و بعد از آن بازدید های دوره ای کارشناسان این سازمان را خواهیم داشت.
اما تکمیل پرونده ثبت جهانی قلعه الموت و ارسال آن به یونسکو در حالی مراحل خود را طی می کند که موانعی بر سر راه تحقق آن وجود دارد ، موانعی که شرایط اعلام شده نماینده یونسکو را نقض می کند.
مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری قزوین با بیان اینکه قلعه الموت در حال حاضر در لیست موقت یونسکو ثبت شده است می گوید: تا زمانی که شرایط یونسکو برای ثبت جهانی محقق نشود ، نام قعله الموت همچنان در لیست موقت باقی می ماند.
آقای حضرتی ها ، ساخت و سازهای غیر قانونی سودجویان در حریم قلعه تاریخی الموت در سالهای اخیر را یکی از موانع پیش روی می داند.
وی گفت : یکی از شرایط ثبت آثار تاریخی و طبیعی در فهرست جهانی میراث بشری، رعایت چشم اندازهای پیرامون هر اثر است لذا نباید اجازه داد این گونه اقدامات ، آثار تاریخی را از فرصت ثبت جهانی محروم کند.
مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری قزوین افزود : در روستای گازرخان هم به عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری که در حاشیه قلعه الموت واقع شده است شاهد ساخت و سازهای غیر مجاز هستم و این مسئله تهدیدی برای گردشگری روستا و ثبت جهانی قلعه الموت است.
راه اندازی صنایع آلاینده مثل کارخانه آسفالت و احداث باغهای میوه در حاشیه قلعه الموت از دیگر موانعی است که به گفته معاون گردشگری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان، ثبت جهانی را با مشکل مواجه کرده است .
آقای محمدی می افزاید: اکنون فرصت ثبت جهانی قلعه تاریخی الموت فراهم شده است پس دستگاهها باید همکاری کنند تا این موانع هر چه زودتر رفع شود.
وی گفت : با همکاری دستگاه قضایی و نیروی انتظامی تاکنون تعدادی از ساخت و سازهای غیر مجاز تخریب شده است اما برای موفقیت بیشتر نیازمند همکاری سایر دستگاهها هستیم.
مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری قزوین می گوید : قلعه الموت در تابستان امسال میزبان 100 هزارگردشگر خارجی بود و درحال حاضر هم هر هفته حدود 60 میهمان خارجی از آن بازدید می کنند لذا ثبت جهانی این اثر ارزشمند به جذب هر چه بیشتر گردشگر کمک خواهد کرد .
رئیس پژوهشکده باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی کشور و سرپرست کاوشهای باستان شناسی قلعه الموت هم می گوید : در کنار ثبت جهانی این اثر تاریخی ، کار مطالعه ساخت موزه باستان شناسی در منطقه با هدف جذب هر چه بیشتر گردشگر آغاز شده است .
خانم چوبک می افزاید : با تامین اعتبار لازم این طرح هر چه زودتر اجرایی خواهد شد.
0002


/ 0 نظر / 34 بازدید