مؤسسه‌ی مطالعات اسماعیلی کتاب قلعه‌ی خرد را به افتخار فرهاد دفتری منتشر می‌کند د

 

مؤسسه‌ی مطالعات اسماعیلی کتاب قلعه‌ی خرد را به افتخار فرهاد دفتری منتشر می‌کند
دسامبر ۲۰۱۱

مؤسسه‌ی مطالعات اسماعیلی مفتخر است تا انتشار کتاب قلعه‌ی خرَد: مطالعات اسماعیلی و اسلامی به افتخار فرهاد دفتری را که توسط دکتر عمر علی دِ اونزاگا ویرایش یافته، به اطلاع برساند. این نسخه به دستاوردهای دکتر فرهاد دفتری به عنوان یک شخصیت پیشرو در مطالعات اسماعیلی و محقق برجسته‌ی تاریخ اسلام اختصاص یافته است. دکتر دفتری در ایران، اروپا و ایالات متحده آمریکا تحصیل نموده و دکترای خود را در سال 1971 از دانشگاه کالیفرنیا در برکلی اخذ نمود. وی در طول زندگی کاری‌اش مسئولیت‌های مختلف دانشگاهی را برعهده داشته و از سال 1988 با مؤسسه‌ی مطالعات اسماعیلی که در حال حاضر یکی از رؤسا و مدیر بخش تحقیقات علمی و انتشارات آن بشمار می‌رود همکاری نموده است.

این مجلّد، مجموعه‌ای از مطالعات تاریخ عقلانی و سیاسی، به‌ویژه سه حیطه‌ای که تحقیقاتِ دکتر دفتری بطور قابل‌توجهی در آنها تأثیرگذار بوده یعنی مطالعات اسماعیلی، مطالعات فارسی و ابعاد گسترده‌تر مطالعات شیعی را دربرمی‌گیرد. در یکی از مقالاتِ این کتاب، زندگی‌نامه‌ی وی حاوی سوابق، تحصیلات، علاقمندی به مطالعات اسماعیلی و تعاملش با مؤسسه‌ی مطالعات اسماعیلی تشریح شده است. این نسخه همچنین دربرگیرنده‌ی یک کتاب‌شناسی جامع از از آثار او تا به امروز است. عنوان قلعه‌ی خِرَد بیانگر یکی از موضوعات اساسی تاریخ و تفکر اسماعیلی یعنی اهمیت عقل به ‌عنوان یک بُعد محوری از دین می‌باشد.

این نوشتار به عنوان یک نسخه‌ی مرجع، حاوی تازه‌ترین تحقیقات در مطالعات اسماعیلی و دیگر زمینه‌های مرتبط با آن بوده و بر مشارکت عقلانی اسماعیلیان و نقش آنها در تاریخ گسترده‌تر اسلامی متمرکز است. همچنین بحث در مورد موضوعات مختلف، از متون اولیه‌ی اسماعیلی تا متفکران فاطمی و دوران الموت در تاریخ اسماعیلی را دربرمی‌گیرد. این مجلد بطور وسیع‌تر بر سهم ایران در فرهنگ اسلامی و حضور ترک‌ها و فرانک‌های آسیای میانه در سرزمین‌های اسلامی ازجمله سوریه، ایران و عراق، و نیز تفکر شیعی دوران صفوی و موضوعات دیگر مرتبط به دین، تاریخ و زبان نیز تأکید می‌کند. همچنین منابعی چون یک فهرست جامع از موضوعات و اصطلاحات، یک کتاب‌شناسی عمومی و یک نقشه‌ی تاریخی در این نسخه درج شده است.

همکاران این مجموعه شامل برخی از شناخته‌شده‌ترین دانشمندان معاصر در زمینه‌ی مطالعات اسماعیلی، و مطالعات وسیع‌تر شیعی و اسلامی هستند که بسیاری از آنها با دکتر دفتری در طول فعالیت حرفه‌ای‌اش همکاری داشته‌اند. این افراد عبارتند از: ایرج افشار، حمید الگار، محمدعلی امیرمعزی، کارملا بافیونی، سی. ادموند باسورث، دِلیا کورتز، پاتریشیا کرون، دنیل دی اسمیت، عباس همْدانی، کارول هیلنبراند، آلیس هانسبرگر، استوان هاجنل، هرمان لندولت، لئونارد لویزون، ویلفرد مادلونگ، اندرو جی. نیومن، اسماعیل کی. پوناوالا و پل ای. واکر

/ 0 نظر / 17 بازدید