آغاز مرمت اثر تاریخی کافر گنبد

میراث فرهنگی ، بنای تاریخی کافر گنبد را در روستای نیاق شهرستان قزوین ساماندهی و مرمت می کند.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از قزوین ؛  مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین گفت: این بنای تاریخی از آثار ارزشمند مربوط به دوره سلجوقی است و به نظر می‌رسد مدفن یکی از بزرگانشیعه اسماعیلیه باشد.


محمد علی حضرتی ها افزود : با توجه به ارزش‌های تاریخی اسلوب معماری و نوع آجرهای به کار رفته در بنای کافر گنبد ، ساماندهی، مرمت و جلوگیری از وارد آمدن آسیب‌های بیشتر به پیکره این بنای با شکوه به یادگار مانده از دوره اسلامیدر دستور کار میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان متولی حفاظت و صیانت از مواریث ارزشمند تاریخی– فرهنگی قرار گرفته است.


حضرتی ها افزود : ساماندهی محوطه، بازسازی ایوان و گنبد، بند کشی و کف سازی بنا با یک میلیارد و ششصد میلیون ریال از اواسط مرداد اجرا می شود و هم اکنون در مرحله تجهیز کارگاهی است .


بنای تاریخی کافر گنبد از آثار ارزشمند مربوط به سده‌های ششم و هفتم هجری است که در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۸۰ با شماره ۵۴۸۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی  به ثبت رسیده است.


این بنا که بروی صفه ای وسیع به صورت برجی هشت ضلعی با ازاره سنگی و دیواره های آجری ساخته شده در شمال روستای نیاق قرار دارد و با سه ورودی شمالی، شرقی، غربی – که فعلا مسدود است – به داخل برج می پیوندد و ضلع جنوبی آن را محرابی ساده تشکیل می ده

/ 0 نظر / 40 بازدید