رهبر اسماعیلیان فردا وارد تاجیکستان می‌شود(یکشنبه 8 مردادماه)

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در آسیای مرکزی، وزارت امور خارجه چین روز گذشته با انتشار اطلاعیه‌ای از مواضع حکومت تاجیکستان پشتیبانی و اعلام کرد که خواهان ثبات و آرامش در منطقه است.

در این اطلاعیه آمده است: چین خواهان تقویت همکاری‌های دوجانبه با تاجیکستان در دایره سازمان همکاری‌های شانگهای علیه 3 نیروی "افراط گرایی"، "جدایی طلبی" و "تروریسم" می‌باشد.

چین با تاجیکستان حدود 500 کیلومتر مرز مشترک دارد که استان بدخشان با این کشور هم مرز است.

سفر رهبر اسماعیلیان جهان به دوشنبه

در همین حال بنابر اعلام برخی منابع خبری، قرار است فردا یکشنیه، "کریم آقاخان" رهبر اسماعیلیان جهان به شهر دوشنبه سفر کند و در خصوص وقایع اخیر بدخشان با رئیس جمهور این کشور گفت‌وگو کند.

همچنین بنابر اعلام منابع آگاه، وی در بازدید از استان بدخشان با پیروانش ملاقات خواهد کرد.

به همین منظور، کارشناسان پیش بینی می‌کنند مهلت آتش بس که تا امروز ادامه خواهد داشت، بار دیگر تمدید شود.

طبق اعلام وزارت کشور تاجیکستان، حدود 140 هزار نفر از پیروان اسماعیلیه در این استان زندگی می‌کنند.

بازداشت‌شدگان عملیات "خاروغ" به دوشنبه انتقال یافتند

مقامات انتظامی تاجیکستان صبح امروز اعلام کردند، تقریبا همه افراد بازداشت‌شده در عملیات خاروغ را به دوشنبه انتقال دادند.

کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان قبلا گفته بود که در این عملیات 40 عضو گروه‌های مسلح از جمله 8 شهروند افغانستان بازداشت شدند.

همچنین 23 نفر مأموران امنیتی و سربازان مجروح شده در عملیات ویژه خاروغ نیز در دوشنبه تحت مداوا قرار گرفته اند.

در همین حال، یک مقام دولتی در وزارت کشور تاجیکستان به رادیو آزادی گفت که قطع عملیات نظامی در خاروغ به معنای اتمام کامل عملیات نیست.

وی گفت که شمار نیروها در داخل و حاشیه شهر خاروغ زیاد است که شامل نیروهای گارد ملی، وزارت کشور و امنیت بوده و از راه زمینی به خاروغ اعزام شده‌اند.

این منبع نگفت که تعداد دقیق نیروها حکومتی چند نفر است.

او افزود که عملیات تا زمان بازداشت و یا تسلیم "طالب ایام‌بیک‌اف" و همراهان او ادامه خواهد داشت و نهادهای امنیتی اوضاع این شهر را تحت کنترل خود دارند.

تقویت مرز قرقیزستان با تاجیکستان

نیروهای مرزبانی تاجیکستان  روز جمعه 27 جولای با پخش اطلاعیه‌ای اعلام کردند که در پی عملیات ویژه نیروهای انتظامی دولت تاجیکستان علیه گروه‌های مسلح در استان بدخشان، قرقیزستان اقدام به تقویت حراست مرز خود با تاجیکستان کرد.

"امامعلی رحمان" دو روز قبل در 25 جولای با "بسم الله خان محمدی" وزیر کشور افغانستان و "رحمت الله نابل" رئیس امنیت ملی افغانستان در رابطه به تقویت مرز مشترک و جلوگیری از احتمال نفوذ گروه های مسلح از قلمرو افغانستان به منطقه بدخشان تاجیکستان گفت‌و‌گو کرده بود.

این هم در حالی است که زمان برای آتش بس اعلام شده تا ساعد 12 امروز شنبه به پایان رسیده و هنوز از اجرای تقاضا ازجانب دولت تاجیکستان برای تمدید آتش بس، یعنی تحویل افراد مظنون به دست داشتن در قتل ژنرال امنیت ملی خبر موثقی در دست نیست.

تحلیلگران احتمال می‌دهند که چنانچه شرایط پیشنهادی دولتی تاجیکستان (تحویل افراد مظنون و تحویل اسلحه گروه های مسلح غیر قانونی) اجرا نشود، نیروهای امنیتی و انتظامی تاجیک اقدام به ادامه عملیات نظامی خواهند کرد.

اتحادیه اروپا و همچنین سفارت آمریکا مقیم دوشنبه از وضع به عمل آمده در جنوب – شرق تاجیکستان و درگیری های خونین در بدخشان اظهار نگرانی کرده اند و از دولت تاجیکستان خواستار رعایت قانون و حقوق بشر شده اند.

همچنین وزارت امور خارجه روسیه از شهروندان خود تقاضا کرده است تا از سفر به منطقه بدخشان کوهستانی خودداری کنند.

/ 1 نظر / 45 بازدید
amir

vpn رایگان برای اعضا socks اختصاصی برای اعضا فعال دانلود فیلم و سریال های روز دنیا