واحد مطالعات قرآنی مؤسسه‌ی مطالعات اسماعیلی میزبان سخنرانی در باب ملا صدرا اوت ۲

پروفسور رستم خاطرنشان کرد علاوه بر مخالفت اسلام با عبادت بت‌ها، ملا صدرا «بت‌پرستی» را محدود به عبادت نمودهای مادی الهی نمی‌کند. این سخنرانی نشان داد که چگونه ملا صدرا با استفاده از دانش عمیقش از علوم عقلی اسلامی و نیز آثار صوفی معروف ابن عربی (متوفای ۱۲۴۰ میلادی) استدلال کرد از آن‌جا که متن مقدس و وجود، دو روی یک سکه‌اند، آنان که در باب وجود ژرف‌نگری نمی‌کنند و تلقی خاص بت‌پرستانه‌ای از ماهیت وجود دارند، به همان مقدار در رویه‌ای سطحی از متن مقدس باقی می‌مانند.

پروفسور رستم به توضیح این نکته پرداخت که به نظر ملا صدرا اگر فرد خود را به جنبه‌ی قشری وجود و متن مقدس محدود کند، طبیعتاً نوعی تلقی قشری از خداوند در اختیار خواهد داشت. از این رو، فرد ممکن است از بت‌پرستی ظاهری دست بر دارد، اما داشتن درکی سطحی از ماهیت چیزها، فرد را مستعدّ در افتادن به آن‌چیزی می‌کند که هانری کُربن (متوفای ۱۹۷۸ میلادی) «بت‌پرستی متافیزیکی» نامیده است.

در انتها، پروفسور رستم به بررسی این مطلب از ملا صدرا پرداخت که برای رهایی فرد از تصویرهای ذهنی بت‌پرستانه از خداوند، فرد می‌بایست با کاوش عمیق در اقیانوس کلام مقدس به وجود نقب بزند و بدین طریق ساخته‌های عقلی خود را از ماهیت واقعیت و خدا فروبشکند.

پروفسور رستم استادیار مطالعات اسلامی در دانشگاه کارلیتون در اوتاوای کانادا است. او هم‌چنین نویسنده‌ی کتاب فتح رحمت: فلسفه و کلام مقدس در ملا صدرا است

/ 1 نظر / 32 بازدید
موفقیت در کمین شماست

امروز گامی برای موفقیت برداشته اید؟ مجموعه ی آموزشی سریع خوانی همراه با نرم افزار ارائه شده توسط استاد بزرگ کتاب خوانی جهان مجموعه ی 7 راز بزرگ انگیزه مجموعه ی آموزشی استفاده از قدرت حافظه مجموعه ی آموزشی استفاده بهینه از شرایط بد و بدشانسی ها مجموعه ی آموزشی تفکر تحول برانگیز مجموعه ی آموزشی تمرکز جادویی مجموعه ی آموزشی راه های اجرایی کسب ثروت مجموعه ی آموزشی مثبت اندیشی و اعتماد به نفس مجموعه ی آموزشی پیروزی در تعاملات روزانه بسته ی آموزشی نکات طلایی برای موفقیت دانشجویان بسته ی آموزشی نکات طلایی در صحبت کردن با کودکان زود دیر می شود 1032999840