بازار تاریخی تبریز جایزه معماری ˝آقاخان˝ را برای طرح مرمتی گرفت

 چهارشنبه, 27 شهریور 1392 ساعت 10:58
فرستادن به ایمیل چاپ

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی اظهار کرد: طرح مرمتی و بازسازی بازار بزرگ و تاریخی تبریز موفق به دریافت جایزه معماری بنیاد آقاخان شد.

 

به گزارش روابط عمومی شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهر ی ایران به نقل از  هنرآنلاین، مهندس تراب محمدی در جشنواره زغال اخته منطقه نمونه گردشگری قلعه دره سی شهرستان کلیبر، افزود: جایزه آقاخان برای سال 2013 به طرح های مرمتی و معماری 5 کشور جهان از جمله ایران، سودان، فلسطین، مراکش و اتریش تعلق گرفت که جایزه مالی آن بین این 5 کشور تقسیم می شود.

وی با اشاره به این جایزه تصریح کرد: جایزه معماری آقا خان هر سه سال یکبار به پروژه هایی داده می شود که هم در زمینه معماری سنگی نو بنا نهاده اند و هم کیفیت زندگی مردم را بهبود بخشیده اند.

محمدی با بیان اینکه جایزه بنیاد آقاخان یکی از معتبرترین جوایز معماری جهان است، یادآور شد: مراسم اهدای این جایزه در لیسبون، پایتخت پرتغال، برگزار شد که آقای سید محمد بهشتی، مشاور ارشد سازمان میراث فرهنگی به نمایندگی از مسئولان این سازمان برای دریافت جایزه به کشور پرتغال رفته و آن را دریافت کرده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با اشاره به جایزه 200 هزار دلاری طرح مرمتی بازار تبریز، خاطرنشان کرد: هدف از این جایزه شناخت نمونه‌های برتر معماری است که هم طرح‌های بدیع و هم عوامل اجتماعی، بهبود و توسعه‌ها آن‌ها و مفاهیم بازسازی، محافظت و طراحی محیط زیست را نیز در برمی‌گیرد.

محمدی بازار تاریخی تبریز را اثری منحصر بفرد و ویژه خواند و گفت: بازار تبریز در تمامی جهات همچون معماری سنتی، گستردگی و وسعت، قدمت، تنوع کاری و عناصر داخلی آن مجموعه ای بی نظیر است که طی پنج سال اخیر با همتی بی نظیر و همکاری معماران و کارکنان چهره ای متفاوت را با مرمت های اصولی و زیبا به خود گرفته است.

وی با اشاره به طرح مرمتی بازار تاریخی تبریز تشریح کرد: اقدامات مرمتی و بهسازی فضای بازار از پیش از ثبت جهانی این مجموعه در سال 89 آغاز شده و تا کنون نیز ادامه دارد.

محمدی مرمت سرای دودری ها، کشکشچیلر، بازار شتربان و راسته سرخاب را از جمله چشمگیرترین و مهمترین مرمت های انجام گرفته در این مجموعه تاریخی طی پنج سال اخیر برشمرد.

ایشان  مرمت بخش های سوخته بازار از آتش سوزی سال 88 را یکی از نمونه های بسیار عالی در مرمت این مجموعه توصیف کرد و گفت: سرای دودری ها که در آبان ماه سال 88 دچار حریق گسترده ای شده و بخش های عمده ای از آن سوخته بود، با اجرای عملیات مرمتی موفقیت آمیز علیرغم وسعت محل آتش سوزی، به سرعت مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.

 

 

 

/ 0 نظر / 30 بازدید